Aktualitypátek, 03.03.2023

Jiří "Krokodýl" Stojan

Štafeta putuje dál a od jmen mé nohejbalové generace, která se v anketě vyskytovala na jejím počátku, jsme se nyní na delší dobu usadili u generace starší, mě většinou neznámé. Ale je to jedině dobře a byl tovlastně i jakýsi účel této rubriky. Právě i věkem, zkušenostmi a prožitými léty a zážitky si lidé získávají status "osobnosti" a to mi všichni bardi, se kterými mám možnost posledních několik (vlastně již mnoho) rozhovorů dělat, dokonale dokládají. Jirka Kroky rozhodně nebyl výjimkou a potvrdil, jak skvělá doba pro nohejbal a přátelské vazby to tenkrát musela být. A také mě utvrdil v tom, že jet s Jirkou na letní turnaj, musela být opravdu bomba. Ještě že máme tyto vzpomínky. Tak ať si je všichni uchováme...


pátek, 27.01.2023

Kamil Průcha

Kamarádské vazby v naší štafetové anketě stále pokračují a krásně navazují. Staří dobří nohejbaloví přátelé si předávají slova i pokládají otázky a to mě samozřejmě těší. Poslední vazba byla kromě té nohejbalové také profesní. Což svědčí o tom, že nohejbal ve svých řadách vyhledává a stvrzuje také důvěru a spolehlivost. O Kamilovi všichni dotazovaní mluvili jako o velkém šoumenovi. Je mi ctí, že jsem jeho velké srdce a veselou povahu mohl poznat ještě poměrně nedávno jako soupeř. Jeho pověstnou ránu si ani nechci představovat, neboť i v tomto věku, a před tím smekám, jí má pořád jako kůň. O jeho povaze ostatně hodně vypovídají následující řádky. Je to přesně ten typ rozhovoru, který by byl nejlepší naživo. A byl by rozhodně dvakrát tak dlouhý.


středa, 11.01.2023

Ferdinand Havlík

Rubrika Humans of Nohejbal v tichosti nezmizela, ani neumřela. Za její zatím nejdelší pauzou stojí hned několik faktorů. Nabitý uplynulý nohejbalový ročník totiž nezakončilo klasicky superfinále, ale prodloužilo jej listopadové Mistrovství světa. Navíc náš zpovídaný, kterému slovo předal Vítek Kopecký, je jeho přímým vrstevníkem. A jak jsem zmiňoval již v poslední předmluvě, vytvoření rozhovoru s touto generací je vždycky poněkud zdlouhavější. Nakonec se to však podařilo i s Ferdou a jeho vřelý hlas a milé vyprávění bude snad tím nejlepším startem do další etapy naší nohejbalové rubriky. Minimálně až do jarního startu soutěží.


pondělí, 21.03.2022

Vít Kopecký

Předem se pravidelným čtenářům omlouvám za dlouhou odmlku mezi jednotlivými rozhovory. Ale dostat se k této starší generaci nohejbalistů a ještě s nimi (většinou telefonicky) udělat rozhovor, patří do kategorií složitějších, než mě na začátku napadlo. Na druhou stranu, když už k tomu dojde a vy slyšíte lidi jako je Vítek vyprávět a vyprávět, tak mě kromě těch příjemných pocitů z představ a vzpomínek na tu dobu napadají hned dvě otázky. Pamatuje si takhle dobře a s přehledem všechno, nebo alespoň jiná témata než je nohejbal? A byla ta doba směrem k nohejbalu opravdu tak krásně jednoduchá a prostá? Ze slov pár posledních zpovídaných, kteří patří zhruba do stejné generace, to vypadá, že ano. A po rozhovoru s Vítkem mám nutkání být o tom přesvědčen. Úspěšný trenér, pamětník, bývalý funkcionář a především pan hráč - Vít Kopecký.


čtvrtek, 20.01.2022

Jiří "Suky" Soukal

Nohejbal se postupem času tak proměnil, že když teď dělám rozhovor s někým, o kom jeho spoluhráči a kamarádi tvrdí, že patřil mezi nejlepší v republice, že měl kopací dar od boha a že jeho servis nikdo jiný neměl a dokázal ním udělat několik bodů v setu, rád bych se do této doby vrátil a viděl to vše na vlastní oči. Porovnat si tu krásu tří dopadů, nahazování na bloku, skákané háčky na úrovni, která v té dané nohejbalové éře byla ta nejvyšší. Štafeta nohejbalových osobností nás za jedním takovým hráčem a výrazným zástupcem své nohejbalové doby opět zavedla. Hezky se už nějaký ten měsíc pohybujeme ve vodách bývalých nohejbalových harcovníků, co vyrostli na osadách, kopali do míče v každé volné chvíli a dávali nohejbalu opravdu vše. A minimálně v dalším rozhovoru v nich ještě zůstaneme. Tohle je Jirka "Suky" Soukal. A komu předal štafetu?


pondělí, 27.12.2021

Stanislav Jirchář

Další ze zástupců třídopadové éry, který žil pro nohejbal a věnoval mu svého času veškerou volnou chvíli. Tato doba "nespěchání" a oddanosti pohybu, přesněji nohejbalu, musela být stejně krásná. Stanislava jsem opět neznal. Ale stejně jako spoustu předešlých zpovídaných hráčů z jeho éry, mě přesvědčil o tom, že historie našeho sportu je psaná radostí ze hry, přátelstvím, správnou rivalitou a absolutní oddaností nohejbalu. Hezky se tyto rozhovory píšou. Člověk má chuť se na chvíli zastavit a zkrátka jen poslouchat (číst)... Nohejbalový cestovatel, obrovský srdcař a další skvělý sportovní parťák - Stanislav Jirchař


pondělí, 15.11.2021

Ladislav Ivanecký

Rozhovor se slovenským (bývalým) hráčem to nebyl zdaleka první. Přesto jej s těmi všemi předchozími rozhovory se zástupci nohejbalové obce našich východních bratrů něco pojilo. Byla to obrovská pokora, velice milý zájem a především slušnost. Laca jsem poprvé spatřil na archivních videích při obrovské řežbě ve finále dvojic v roce1994 v Košicích. A kromě toho, že z něj čišila obrovská bojovnost a zarputilost, říkal jsme si také, že ten člověk má ránu jak kůň. Rád bych věřil, že mu obě vlastnosti přetrvaly až do dnešních dní. Dlouholetý slovenský reprezentant, vášnivý nohejbalista, ale především pokorný a slušný člověk. Tady je...Laco Ivanecký!


úterý, 05.10.2021

Jiří Sobíšek

Štafeta nám putuje napříč celou nohejbalovou republikou a to mi dělá radost! Po velmi sdílném a otevřeném rozhovoru ze severních Čech jsme se přesunuli do těch jižních, za další, mě neznámou, nohejbalovou osobností. Jirka ve svém sofistikovaném vyprávění nezapře nynější povolání učitele. A rozhovor s ním mi opět rozšířil obzory. Byl prvním, a jestli mi něco neuniklo, tak i posledním, kdo vedl a hrál v profesionálním nohejbalovém oddíle. Rozumějme v tom smyslu, že hráči ve vojenské službě hráli výhradně nohejbal a byli za to finančně ohodnoceni. Tématu vojenských oddílů se mimochodem věnuje i nejaktuálnější článek v rámci výročí 50. let ČNS, do kterého Jirka rovněž přispěl. Byla to zlatá éra nohejbalu. A mě bavilo si o tom povídat. Srdcař Jiří Sobíšek.


úterý, 31.08.2021

Pavel Filo

Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou. A o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jak sledují a vnímají nohejbalové dění, aktuality a i události nohejbalově minulé? A proč vlastně zrovna nohejbal? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.


čtvrtek, 10.06.2021

Petr Vít

Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou. A o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jak sledují a vnímají nohejbalové dění, aktuality a i události nohejbalově minulé? A proč vlastně zrovna nohejbal? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.