1993 - 2002: Rozvoj doma i ve světě

Přechod se podařil. Hra se musela navíc vypořádat i s domácími problémy ve formě rozdělení státu na dva nové samostatné státy. Novým hráčským vrcholem se stávají Mistrovství světa a Evropy, za skutečný sportovní vrchol je však stále považován úspěch na domácím mistrovství. Světová konkurence totiž stále ještě nedosahuje takových kvalit. Je dosaženo kompromisu v oblasti pravidel.

1993

Reorganizace ligových soutěží. Se vznikem samostatného státu končí Federální liga. Hraje se 1.liga a dvě skupiny 2.ligy mužů ČR. Základna ČR čítá 5 042 členů. V IFTA získává ČR vedení sportovně technické komise. Na ME v Rumunsku (Bukurešť, muži) získává samostatná ČR první evropský titul ve dvojicích. Ve trojicích získala stříbro, v jednotlivcích „bramboru“. Koná se zatím neoficiální Mistrovství ČR žen. 

1994

ČNS vypracoval dlouhodobý kalendář pořadatelství jednorázových soutěží. ČNS se stává signatářem antidopingové Charty. Oddíly dostávají příručku o činnosti Antidopingového výboru. Rada ČNS zavedla odstupné při přestupech hráčů. Podepsána dohoda mezi SFTA a ČNS o vzájemných vztazích. Základna čítá 330 oddílů s 5 528 členy. Založeno Mistrovství ČR žen.Reprezentace se účastní turnaje v Brazílii (Garanhuns). Na MS na Slovensku (Košice, muži) získává ČR první světový titul ve dvojicích. 

1995

Na ME v Německu (Mönchengladbach, muži) získává ČR první evropský titul ve trojicích. Při turné po Evropě zavítali reprezentanti Brazílie do ČR a sehráli zde několik přátelských utkání. 

1996

Menší reorganizace ligových soutěží. 2.liga mužů ČR je rozdělena na tři skupiny.Na MS v Brazílii (Maceio, muži) získává ČR první světový titul ve trojicích. V ČR (Harrachov) se koná první ročník Poháru mistrů evropských zemí. 

1997

Zkušební (nultý) ročník ligy žen ČR.Na ME ve Francii (Grenoble, muži) získává ČR poprvé dva evropské tituly - ve dvojicích a trojicích. Účast reprezentace mužů ČR na turnaji v Rakousku (Innsbruck) a Švýcarsku (Geneve). 

1998

Reorganizace soutěží, hrají se tři mužské ligové soutěže – jedna skupina Extraligy a 1.ligy, dvě skupiny 2.ligy mužů ČR.Na MS v Maďarsku (Szolnok, muži) získává ČR poprvé dva světové tituly - ve dvojicích a trojicích. 

1999

Na ME v Turecku (Istanbul, muži) obhajuje ČR poprvé dva evropské tituly - ve dvojicích a trojicích.

2000

Založena internetová stránka ČNS.Poprvé se mistrovství světa koná v ČR (Prostějov, muži). ČR zde před 2 500 diváky získává první světový titul z jednotlivců. První mistrovství světa juniorů a žen v Košicích, ČR získává světový titul z trojic juniorů. Exhibiční vystoupení juniorů ČR ve Švýcarsku (Morschach). 

2001

Reorganizace ligových soutěží. Sjednocení pravidel s mezinárodními u všech ligových soutěží. Školení trenérů 3.třídy. Poprvé vypsáno výběrové řízení na všechny významné akce. Základna čítá 347 oddílů s 6 725 členy. Na ME v Maďarsku (Szolnok, muži) obhajuje ČR podruhé dva evropské tituly - ve dvojicích a trojicích. 

2002

Znovuobnovení druhé dlouhodobé soutěže, Českého poháru. Oblastní nohejbalové soutěžní komise se mění na krajské svazy. Základna čítá 360 oddílů s 7 338 členy.