1971 - 1986: Liga

Nohejbal ukončil svou první vývojovou fázi. Hra expanduje do všech míst po celé zemi. Se vznikem Českého nohejbalového svazu vzniká i jednotná organizace soutěží. Už zde nejsou jen hráči, ale i školení trenéři a rozhodčí. Hráči se konečně dočkali možnosti poměřit své síly s ostatními v dlouhodobé celorepublikové soutěži. V osmdesátých letech je hra v plné síle, republika už jí začíná být těsná. Vznikají první mezinárodní kontakty. 

1971

29.5.1971 je v Praze ustaven Český nohejbalový svaz. Spravuje celkem 103 oddílů s 1 295 členy. Probíhá školení trenérů 3.třídy. Založeno Mistrovství ČSR (zároveň ČSSR) mužů dvojic, hraje se v Českých Budějovicích. 

1972

Zavedena hráčská registrace, vydán nový Hrací řád. Vznik první celorepublikové dlouhodobé ligové soutěže – Národní ligy ČSR. Tu hraje pět pražských a pět „venkovských“ družstev. Utkání sledují i stovky diváků. Jmenován výběr ČSR mužů, který se zúčastnil výcvikového kempu v Nymburce. Ustaven okresní svaz v Přerově a Pardubicích. Mimo dlouhodobé soutěže se hrají hlavní turnaje, jako Velká cena Prahy ve Vršovicích, Havran u Štěchovic, Šacung u Lensedel, Pohár SČSP v Mladé Boleslavi, Mošťácký v Českých Budějovicích, Úslavácký ve Šťáhlavicích, Havránkův v Příchovicích, Krušnohorský na Chomutovsku, Jěštědský v Liberci, Osvobození v Náchodě, Jiráskův v Hronově, Hanáckých Athén v Kroměříži, Velká cena Turce v Martině a další. 

1973

V Praze se koná první konference ČNS. Schází se zde zástupci 16 okresních nebo městských svazů, kteří zastupují 2 220 členů v 175 oddílech. Vzniká dorostenecká liga, kterou hraje 12 družstev. Založen turnaj Pohár Vítězného Února, hraje se v Litoměřicích. První mezirepublikové utkání, SSR – ČSR 0:8 v Bratislavě. Poprvé vyhlášena anketa Nohejbalista roku. 

1974

V Brně ustaven jihomoravský krajský nohejbalový svaz. V Bratislavě ustaven Zväz nohejbalu SÚV ČSZTV. Velké změny v jednorázových i dlouhodobých soutěžích, vydán nový soutěžní řád. 

1975

V Praze podána žádost na ÚV ČSTV na vytvoření federálního svazového orgánu. ÚV ČSTV schvaluje zařazení nohejbalu mezi sporty v rámci ČSTV. Ustaveny v Praze středočeský a v Ostravě severomoravský krajský svaz, okresní svaz v Karlových Varech. Základna čítá 233 oddílů s 2 752 členy. Vydány nový Soutěžní řád a Pravidla nohejbalu. Mezirepublikové utkání SSR – Výběr Moravy 3:5 v Piešťanech. 

1976

V Pardubicích ustaven východočeský krajský svaz. Nohejbal zařazen mezi preferovaná sportovní odvětví ROH. Vydány učební texty pro školení trenérů, metodický dopis obranné kombinace a vyroben film „Nový sport – nohejbal“. Mezirepublikové utkání SSR – ČSR 0:8 v Piešťanech. Končí dorostenecká liga. 

1977

V Ústí nad Labem ustaven severočeský, v Českých Budějovicích jihočeský krajský svaz. Vychází nová Pravidla nohejbalu. Základna čítá 305 oddílů s 4 154 členy. 

1978

ÚV ČSTV schválil materiál o stavu a rozvoji nohejbalu v ČSSR a doporučil předsednictvu ÚV ČSTV ustavení celostátního orgánu. Opět se však tato záležitost neprojednala. Na čas byly i zmrazeny styky se slovenskými hráči. Vydán metodický dopis útočné kombinace. 

1979

Nový soutěžní řád. Neoficiální účast českých hráčů na turnaji v Altenburgu (NDR). Již tradiční mezirepublikové utkání SSR – ČSR v Bratislavě na poslední chvíli odvoláno. 

1980

Další žádost o ustavení federálního orgánu. Školení trenérů 3.třídy. Obnoveny styky se slovenskými hráči. Přímý televizní přenos z turnaje Pohár Ing.Mačáka v Praze. Základna čítá 319 oddílů s 4 809 členy. 

1981

Ustaven západočeský krajský svaz. Okresní svazy pracují v Praze - západ, Mladé Boleslavi, Nymburce, Kutné Hoře, Příbrami, Táboře, Českých Budějovicích, Rokycanech, Plzni, Tachově, Karlových Varech, Chebu, Lounech, Mostě, Ústí nad Labem, Liberci, Pardubicích, Náchodě, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Přerově, Vsetíně, Opavě, Frýdku – Místku, Kroměříži, Žďáru nad Sázavou, Vyškově. Mezirepublikové utkání ČSR – SSR 8:0 v Praze. 

1982

Založeny nové soutěže o neoficiální titul Mistra ČSSR ve dvojicích, trojicích a družstvech. Meziměstské utkání žen, Praha vítězí 6:0 v Pardubicích. Školení trenérů 2.třídy. 

1983

Vydán metodický dopis nohejbalu. Zavedena nová registrace hráčů. Nový Soutěžní řád. 1984Účast delegátů na 3.sjezdu ČÚV ČSTV v Jičíně. Zde je nohejbal stále řazen do kategorie masového sportu. Základna čítá 359 oddílů s 5 375 členy. 

1985

Školení trenérů 2.třídy pod vedením učitelů TŠ. Přímý televizní přenos turnaje Poslední smeč v Praze. 

1986

Zasedání zástupců VSN ČÚV a SÚV při projednávání společného postupu k vytvoření federálního svazu.