Jan Vokáč st.

Nohejbalové osobnosti tak, jak je nemusíte znát.


Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou, a o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jak sledují a vnímají nohejbalové dění, aktuality a i události nohejbalově minulé? A proč vlastně zrovna nohejbal? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.

Dlouhá sezóna zná své vítěze napříč všemi kategoriemi a to jak na u nás, tak i na poli mezinárodním. Nemusíme zastírat, že porce nohejbalu to byla pořádná. Ale nyní je před námi zimní pauza a tudíž prostor pro naše osobnosti nohejbalu. Jak budou hodnotit uplynulou sezónu a jak reagovat na naše další otázky? Po dlouhé době jistě musíte trochu zapátrat v paměti, kdo že byl ta poslední Humans of Nohejbal a komu že to štafetu předal? Byl to hráč Českého Brodu a v Českém Brodu také zůstal. Starší z bratrů Cibulkových si vybral Honzu Vokáče. Avšak toho staršího z jmenovců. Ten mě potěšil tím, že o naší rubrice věděl. Zatím co já jsem o něm nevěděl vůbec nic. Po pár jeho odpovědích jsem se až musel zastydět. Protože neznat někoho, kdo pro nohejbal tolik udělal a je takový srdcař...no zkrátka...je mi ctí, že další nohejbalovou osobností, je právě on. A Tomášovi nezbývá než poděkovat za dobrou volbu.

Honzo, Tomáš Cibulka, který vám předal štafetu, vás označil za legendu českobrodského nohejbalu. Pro mou generaci je vaše příjmení spojeno spíše s vaším synem. Můžete se pro ty méně znalé z nás na úvod jen trochu představit? Vaše funkce, působení v oddíle, vaše nohejbalová historie?

V roce 1981 jsem vykonával základní vojenskou službu v Prostějově. Zde mě naučil nohejbal Ríša Beneš. Dva roky tréninků a turnajů zapříčinilo, že po mém návratu domů do Českého Brodu jsme s tátou a kamarády založili nohejbalový oddíl v mém rodném městě. Od té doby mi byla přidělena funkce předsedy, kterou jsem vykonával cca 30 let. Pod mým vedením vyrostlo mnoho dobrých hráčů.  Nejvíc si cením 2. místa v extralize kde jsme v Modřicím podlehli až v posledním rozhodujícím zápase. Můj osobní úspěch je 3.místo v singlu na mistrovství ČR.

Tomáš zmínil, že je pro něj výběr další nohejbalové osobnosti velice důležitý. A po té vyřkl vaše jméno. Evidentně jste pro něj významná osoba. Jeho otázka směrem k vám zní: co pro tebe znamená nohejbal v životě a jaké zásadní rozdíly vidíš v nohejbalu dnes a když jsi začínal?

Tomášovi děkuji za předanou štafetu na jeho otázku co pro mě znamená nohejbal v životě je jednoduchá odpověď. 36 let jsem aktivním hráčem. V současné době trénuji muže "C". S manželkou (bývalá hráčka 1. ligy žen, následně hráčka Poháru žen a trenérka týmu) jsme vychovali tři děti. Lucie je několikanásobnou mistryní světa, syn Honza hráč extraligy a Matěj mistr České republiky v singlu žáků.Nohejbalem prostě žiji. Našel jsem zde mnoho dobrých kamarádů, prožil spoustu dobrého i špatného, ale na to špatné se rychle zapomnělo. Jaké rozdíly v nohejbale jsou dnes a když jsem začínal? Velké změny jsou v pravidlech, jak počet dopadů míčů, herní prostor atd. Práce s mládeží, pohárové soutěže, soustředění, kempy, superfinále ve všech kategoriích a v neposlední řadě úroveň mistrovství světa jak herně, tak v pořadatelství. Dnešní nohejbal na té nejvyšší úrovni je hodně náročných jak časově, tak fyzicky. Dorůstají mladí hráči, kteří se nohejbalu věnují od žáků a výsledky posledních mistrovství světa jednoznačně ukazují, že cesta je správná.

Tomáš to už svou otázkou nakousl a proto ji rovnou rozšířím. Jak vnímáte dnešní nohejbal a především ten mezinárodní, jednodopadový? A sledoval jste superfinále? Řekl bych, že skvělá reklama na nohejbal. Měl jste favorita? Popíšete prosím svůj dojem?

Bohužel jsem nemohl z pracovních důvodů být přítomen v hale. Zápas jsem sledoval od stavu 2:2 na ČT. Pro mě finále jak má být. Spousta krásných výměn, překvapivých zvratů, divácká kulisa, plus pěkný přenos v televizi. Z mého pohledu dvojdopadový nohejbal jasně vítězí nad jednodopadovým. Favorita jsem neměl, ale přál jsem to Čakovicím a hlavně Mirkovi Fricovi, byl také trenérem "A" týmu mužů v Českém Brodě a vedl si skvěle.  Zdeněk Kalous u nás hraje dorosteneckou ligu a v neposlední řadě Tomáš Cibulka k nám přišel právě z Čakovic.

Svého syna jste již k nohejbalu zdárně dovedl a to až do nejvyšších soutěží. Plánujete to samé  i se svými vnuky? Vnímáte nohejbal jako atraktivní sport pro mladé?

To je těžká otázka. Sebik hraje fotbal za Bohemians Praha 1905, ale na nohejbale se pohybuje i kope. Honzík je ještě malý. V našem oddíle je plno mladých a šikovných hráčů a hráček. Jak jsem už zmínil je pro ně připraveno tolik akcí, že je sezóna musí dostatečně naplnit.

Koho si z nohejbalových kruhů vážíte a za co?

Koho si vážím? Jako první určitě bude Ríša Beneš, jelikož je nepřímý zakladatelem nohejbalu v Českém Brodě. Zažil jsem s ním dva hezké roky. Další je František Bálek. Trenér našich úspěšných žen, kterým se věnuje od roku 2004 a má skvělé výsledky. osobně jsem ho trénovat, vždy tomu dával 100%. Jmen mi naskakuje mnoho, ale vyberu Petra Rackovského předsedu středočeského nohejbalu. Je to kvalitní funkcionář, trénuje mladé hráče, pořádá mnoho turnajů.

Co jiného rád děláte, Honzo? Sporty, koníčky, zájmy...

Kromě nohejbalu si zajdu zahrát fotbálek, tenis, lyžuji, ale především se s manželkou věnujeme nejmladšímu synovi Matějovi, který hraje Dorosteneckou ligu ve fotbale za FK Viktoria Žižkov.

Děkujeme moc za váš čas a odpovědi. A nyní závěrem úkol nezbytný. Koho budu "otravovat" svými otázkami jako dalšího? Komu by jste rád předal slovo jako nohejbalové osobnosti a něco si o ní přečetl?

Komu pošlu štafetu? Je z předešlé odpovědi asi jasné. Je to Ríša Beneš, rád si přečtu článek s jeho názorem na dnešní dění v nohejbale.Další Humans of Nohejbal bude jistě zajímavá. Pro někoho kontroverzní postava diskuzních fór, pro jiné legenda, jenž zaslouží respekt a obdiv. Už nyní se těším :)

Dnes dáme další rozhovor dohromady, můžete si osvěžit rozhovor s některou z dalších nohejbalových osobností. Nebo klidně se všemi.

Jiří KalousJří Suchý st., František Ticháček,  Julius Vanya,  Karel BláhaVladimír BabkaMichal NepodalJan VankeRadim Havránek František Kalas,  Miroslav Fritz,   Jan Hošek,   Vilém Ungermann,   Martin Müller