Tomáš Cibulka

Nohejbalové osobnosti tak, jak je nemusíte znát.


Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou, a o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jak sledují a vnímají nohejbalové dění, aktuality a i události nohejbalově minulé? A proč vlastně zrovna nohejbal? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.

Tento, řekl bych až nohejbalový klan, je znám svou bojovností na kurtu. O to milejší bylo si s Tomášem Cibulkou v rámci našeho rozhovoru popovídat a zjistit, jaký kliďas a pohodář to je. Nerad se opět opakuji...ale...zřejmě slušný oddíl :)

Osobně jsem si myslel, že Jirka nechá štafetu ještě chvíli v Čakovicích. Přeci jen tam má generačně blízké spoluhráče a přátele. On však ihned řekl, že měl jasno. Tušíš proč si Jirka vybral tebe?

Moc děkuji za předání štafety od Jirky, kamaráda z Čakovic. Moc si toho vážím. Jirka asi ví, že část mě v Čakovicích stále zůstává.

A jak mu tedy odpovíš na jeho otázku? Jak vzpomínáš na čakovický nohejbal a co ti přinesl?

Prožil jsem tam více jak půlku svého života, takže takové vzpomínky se už ani nedají zapomenout. Hlavně hodně kamarádů, kteří mi zůstali dodnes. Po sportovní stránce hodně úspěšných sezón. Vzpomínám na to ve velkém.


Jak ty ses vlastně Tome dostal k nohejbalu? Bráchu si k tomuto sportu přivedl také ty?

Jsem přímo z Čakovic a na kurtech jsem strávil celé své dětství. Hrál jsem všechny možné sporty: tenis, fotbal, házenou..  V té době byl předsedou TJ Jirka Vojáček, který mě ve čtrnácti letech oslovil, abych hrál na přeborech Prahy a od té doby jsem začal hrát i nohejbal. Brácha Ondra je o deset let mladší, chodil se na nás koukat a tak začal později i on. Tou dobou jsme hráli extraligu. 

Byli jste jako mladí velkými nohejbalovými soupeři? Nebo jste naopak vždy herně "zbrojili" proti ostatním?

Vzhledem k věkovému rozdílu  to chvíli trvalo, než jsme mohli být soupeři. Dodnes mě mrzí, že jsme spolu nikdy nebyli v jednom dresu a nevím jestli to ještě stihneme. Z Čakovic jsem odcházel, když hrál za dorost. O nohejbale spolu mluvíme a fandíme si, i přesto, že jsem přestoupil do Českého Brodu.

Vnímáš jako výhodu mít nohejbalového parťáka nejblíž jak to jen jde, tedy v sourozenci?

Samozřejmě, vždy si rádi spolu zahrajeme na turnajích, když už nemůžeme v lize.

Hraješ nohejbal už řadu let. Co tě u něj drží?

Určitě parta a kamarádi kolem něj. Navíc moje manželka (Lenka Cibulková) hraje také. Snad ještě nejsem tak starý a moje výkony na hřišti nejsou tak špatné, abych musel končit. Uvidíme co zdraví, občas mě bolí celé tělo, ale zatím držím. Nohejbal je dnes rychlejší, důraz ke kladen na silové pojetí hry. Já jsem ještě ze staré školy založené na technice a přehledu ve hře.

A jaké další záliby máš? Jak třeba vidíš svou oblíbenou dovolenou?:)

Mimo nohejbal hraji hlavně tenis. Fotbal už jen občas. Rád jezdím na letní turnaje, třeba na Askalonu, kde se potkám s kamarády z Čako v čele s Jirkou Suchým st., který je  důležitou osobou v mé kariéře, kamarád a trenér, který mě trénoval v mládežnické reprezentaci a později i dlouhá léta v extralize v Čako. Jinak ve zkratce v létě moře, tenisovonohejbalové soustředění a v zimě lyže a běžky.  

S Brodem vás čeká sezona v 1. lize. Bude to změna. A zároveň výzva. Hádám, že chcete co nejdříve mezi elitu? Na kterého ze soupeřů se v první lize nejvíce těšíš? 

Změna určitě, ale uvidíme,  jak se nám po velkých odchodech a omlazení sestavy bude dařit. Výzva to je, ale až teprve zápasy ukáží, jak na tom jsme. Nemyslím si, že je naším cílem hned návrat mezi elitu, spíš zabudovat mladé hráče a užít si v klidu nohejbal. Těším se určitě na zápas v Čakovicích s béčkem. Po zápase dáme tenis, pivko a užijeme si to.

Tomáši, o kom dalším by sis rád něco přečetl? Otázky vždy volíme podle konkrétní osobnosti. Tak koho si vybereš? A na co, chceš-li, se ho zeptáš?

Výběr je pro mě důležitý. Zůstanu v Brodě, bude to Honza Vokáč st., legenda českobrodského nohejbalu, dlouholetý předseda a hlavně kamarád. Moje otázka Honzo: co pro tebe znamená nohejbal v životě a jaké zásadní rozdíly vidíš v nohejbalu dnes a když jsi začínal?


Díky moc za tvůj čas a hodně štěstí v rychle blížící se nové sezoně.


A než vyzpovídáme Honzu Vokáče staršího, můžete si připomenout některý ze starších rozhovorů. 

A nebo třeba všechny :)


Jří Suchý st., František Ticháček,  Julius Vanya,  Karel BláhaVladimír BabkaMichal NepodalJan VankeRadim Havránek,  František Kalas,  Miroslav Fritz,   Jan Hošek,   Vilém Ungermann,   Martin Müller