František Kalas

Kdo vlastně jsou?


Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou, a o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jaký seriál si rádi před spaním pustí a jestli je pro ně vepřo knedlo zelo „prasárna za odměnu”, nebo dají přednost špagetám s kečupem? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.

Od naší poslední zpovídané osobnosti Miroslava Fritze se díky jeho předávce štafety přesouváme opět k aktivnímu hráči. Avšak věkem Mírovi ne až tak vzdálenému. Přesto je však stále právem řazen k tomu nejlepšímu, co naše nohejbalová kolébka nabízí. A to je i vzhledem ke zraněním, kterými si prošel, a době, kterou už nohejbal hraje, více než obdivuhodné. A jak dlouho že ho hraje? A kde všude už hrál? Respektovaný, oblíbený a vždy slušný hráč s obrovskou porcí nejen reprezentačních zkušeností, které snad zúročí i v roli, která se pro něj každým dnem stane tou úplně novou. Držíme pěsti Franto a vy čtěte pozorně :)

Franto, když tě Míra Fritz určil jako další osobnost nohejbalu, které předává štafetu, z jeho slov byl více než patrný respekt a uznání. Což se od takového hráče a nohejbalové persony cení dvakrát. Jaký vás s Mirkem pojí vztah a proč myslíš, že si vybral právě tebe?

Slova Mirka mě velice potěšila. Pojí nás, myslím, kamarádský vztah. Odehráli jsme spolu i nějaký nohejbalový turnaj. A asi Mirka nikdo starší, momentálně hrající extraligu nenapadl :) Vždycky jsem ho uznával jako super nohejbalistu. Takový typ parťáka, který nevypustí jediný míč, stále hecuje spoluhráče, a navíc vše podpoří obrovskou nohejbalovou kvalitou. Po hráči typu Mirka by toužil každý trenér. Bohužel takových nohejbalistů, jako byl, nebo stále je Mirek, se moc nerodí.     

Kdy a jak ses dostal k nohejbalu? Ve kterých všech týmech jsi vlastně působil? 

S nohejbalem jsem začínal v 11 letech na Základní škole Arménská, kde mě k nohejbalu přivedl Tonda Stehlík, za což jsem mu obrovsky vděčný. A protože byl členem brněnského oddílu Sokol Obřany, byl první klub, za který jsem začal hrát závodně, jasnou volbou. Po sloučení oddílu Obřan a Modřic jsem začal hrát za Modřice s cílem vybojovat nejvyšší soutěž. No a zatím můj poslední klub se jmenuje Šacung Benešov.     

Jak už napsal Míra, máš letité srovnání napříč extraligou. Mohl by ses na toto téma trochu rozpovídat? Úroveň, lidé, náklady... cokoliv tě napadne?   

Myslím si, že se extraliga hodně vyrovnala. Je hodně dynamická, malinko méně technická než v minulosti, tedy alespoň co se ofenzivních věcí týče. Těžko se mi srovnává, skončila spousta super hráčů jako Karel Bláha, Jirka Dvořák, Pepík Tirpák, Wilda Ungermann, Honza Hošek, Mirek Fritz, Bratři Suší atd. Tito hráči prokládali tvrdé smeče krásnými technickými míči a dokázali bavit nohejbalové příznivce. Naproti tomu se prosazuje dravé mládí agresivní rychlou dynamickou hrou, smečovaným servisem, razantní smečí. Řekl bych, že je to normální vývoj jako v každém sportu, že se prosazuje razance, dynamika nad technickými finesami.     

Na hřišti jsi velice uznávaný a tvůj klepák do paty byl léta nenapodobitelný. Jak vnímáš současný herní styl a co si myslíš o stále oblíbenější skákané smeči? 

Skákaná smeč, pokud se umí, je velice účinný úder, který se dá eliminovat spíše pomocí bloku, nežli nějakou kvalitní hrou v poli. Jak jsem již zmiňoval výše, každý sport se vyvíjí spíše do dynamiky. A ne jinak je tomu u nohejbalu. Ovšem jen jeden úder nemůže žádnému smečaři stačit, takže bych mladým hráčům doporučil neupínat se na tento úder a snažit se o co nejpestřejší hru proloženou později třeba i tímto úderem.      

Proti komu si rád zahraješ a na koho se už na začátku sezony těšíš? Mám na mysli konkrétního hráče.     

Já se těším na každou sezonu. V mém věku totiž může být každá aktuální i moje poslední, a tak se snažím si nohejbal užívat a mít z něj radost. A na kluky se těším tak nějak všeobecně. V každém extraligovém oddílu mám nějakého kamaráda, takže se mohu těšit na každé ligové kolo. Samozřejmě mám některé soupeře více oblíbené a jiné méně, ale o které týmy jde, si nechám pro sebe.     

Od nohejbalu odskočíme a možná inspirujeme některou tvou movitou fanynku :)  Máš neomezený rozpočet, kam bys vyrazil na dovolenou snů?  

Nemám nějakou vysněnou destinaci na dovolenou. Spíše jde o lidi, které máš ve své blízkosti, takže teď momentálně moc rád jezdím na Orlickou přehradu, kde je krásně a ani na příjemně strávené chvilky nepotřebuji movitou fanynku. Navíc by mi asi žádná fanynka neprošla u Terezky :)     

Díky moc za tvou otevřenost i čas, Franto. Pokud náš projekt sleduješ, máš už určitě jasno, koho dalšího vyzpovídáme. Takže čí odpovědi budou naši čtenáři číst za 14 dní a proč?     

Možná malinko překvapím, ale strašně by mě zajímalo, co dělá a jak se má Radim Havránek. Odkopali jsme toho spolu opravdu hodně, hráli jsme spolu od žáčků až po extraligu v Modřicích a reprezentaci a měli spoustu společných úspěchů. Byl to tahoun našich žákovských a dorosteneckých týmů a byla radost s Radimem hrát.

Připomeňte si předchozí rozhovory.

Martin Müller

Vilém Ungermann

Jan Hošek

Miroslav Fritz