Jan Podzemný

Nohejbalové osobnosti tak, jak je nemusíte znát.


Některé známe díky jejich umu na hřišti, někteří si naši pozornost vysloužili díky sympatickému vystupování mimo něj, o některých víme, že rádi kopnou zlomenou pod sebe, obstřelí blok, nebo nedají obraně šanci šlajzovanou patou. A o některých nevíme nic. Co dělají, čím se živí, jak sledují a vnímají nohejbalové dění, aktuality a i události nohejbalově minulé? A proč vlastně zrovna nohejbal? I proto zde máme projekt Humans of nohejbal, který by vám měl naše nohejbalisty více představit.

Tahle anketa sebou nese i pár drobných úskalí. Jedním z nich jsou předávky štafet někomu, koho neznáte (i když máte pocit, že v našem "malém" sportu znáte přece všechny) a s tím spojené dohledávání informací o dotyčných, či jejich fotografická dokumentace. Tohle byl i případ Jana Podzemného, kterému předala štafetu naše poslední zpovídaná osobnost. Jeho nohejbalová kariéra je však skutečně obdivuhodná. Což dokládá i fakt, že je stále aktivním hráčem, který se navíc umístil na šampionátu veteránů v roce 2016 v Karlových Varech ve veliké konkurenci trojkových formací na krásné bronzové příčce. A jehož předání štafety je pro mě další výzvou, která přesně podtrhuje první řádky tohoto odstavce. Mám se (a vy také) na co těšit :-)

Honzo, štafetu vám předal David Perutka. Ten ve svém rozhovoru v kladném smyslu vyzdvihoval a jmenoval spoustu hráčských jmen různých nohejbalových ér. Nakonec však padlo právě to vaše. Čím myslíte, že jste si to u Davida "zasloužil"?

Pro Davida jsme byli inspiraci asi pro to, že jsme dobře hráli, byly výsledky. Rok 1986 začal v Praze o Pohár ČTV - turnaj ve dvojkách, který jsme s Radkem Stojanem vyhráli. Potom trojky Děčín, MR - 1.místo, dvojky Plzeň, MR - 1.místo. A já jsem byl díky spoluhráčům a výsledkům za rok 1986 vyhlášen "Nejlepší smečař" v republice.


Jste přeci jen z té starší nohejbalové generace. Můžete se našim mladším čtenářům ve spojitosti s nohejbalem krátce představit? Jak a kdy jste se k nohejbalu dostal, kde všude jste za svou kariéru působil, zda-li nohejbal stále sledujete?

Jako kluk jsem se staršími chlapy hrával na sídlišti. To byly začátky. Na vojně jsem se seznámil s klukem co hrával za Č.Budějovice - Miloš Řehoř. Ten mě učil -  "díky". Po vojně se to rozjelo. Začal jsem hrát za Ostrava SBD Zábřeh, Slavoj Poruba, Kroměříž, znovu SBD Zábřeh, Přerov, opět SBD Zábřeh, Opava, Košice, znovu Opava, opět SBD Zábřeh a nakonec Sokol Pustkovec  kde hraju dodnes.


David Perutka vás také označil za někoho, od koho se inspiroval, učil se od něj. Především herní styl a techniku. Společně s vámi jmenoval ještě Hochmana z Hloubětína a Borka Včalu. To jsou tři různé kouty republiky. Jak tady na ty dva nohejbalové matadory vzpomínáte. Proč myslíte, že jste byli v té době pro Davida zrovna v tou největší inspirací?

Pepík Hochman a Borek Včala byli ikony tehdejšího nohejbalu. Hrozně rád jsem proti nim hrával a učil se. Oba hráli levou nohou jako já.


David vám také Honzo, kromě předání pomyslné štafety, položil dvě otázky. Tady jsou:
"viděl jsem záběry z oslav 50let nohejbalu v Přerově, kterých se Honza účastnil a podle fotek je stále v obdivuhodné kondici, tak se ho chci zeptat, jestli si ještě občas chodí kopnout."

To víš Davide, že ještě chodím hrát, ale roky nezastavíš. Mám radost, že můžu prohnat mladé kluky. Také se chystám do  K. Varů nad "60" - doufám že nám to covid dovolí. Těším se na staré harcovníky.

"Jestli zpětně nelituje toho, že na vrcholu své kariéry nejezdil častěji na velké turnaje, zejména ty okolo Prahy, kde se mohl pravidelněji střetávat s nohejbalovou špičkou. Osobně jsem přesvědčen o tom, že by jeho seznam vyhraných turnajů byl velmi dlouhý."

Že jsem nejezdil na osady hrát mě mrzí. Neměl jsem s kým jezdit a ani v Ostravě nebylo dost informací o těchto akcích.


Co říkáte na současný stav nohejbalu? Máte v povědomí tuzemské, ale třeba i mezinárodní dění? Případně hráče?

Momentálně se nehraje  ale na ligu jsem se díval na internetu. Je to paráda. Do mezinárodního dění nevidím.


Pocházíte z Ostravska. Jakou historii tady nohejbal má? Jsem z té mladší generace nohejbalistů a ještě si pamatuji výjezdy za druhou ligou do Orlové. Od ukončení jejího ligového působení se však ve vašem regionu žádné soutěže pod hlavičkou ČNS nekonají. Ostrava byl vždycky kraj svéhlavý a rázovitý. Ale máte tušení proč tomu tak je? Byl jste třeba u toho, ať ještě jako aktivní hráč, nebo později jako funkcionář, když se rozhodovalo o tom, jestli jako kraj fungovat pod svazem? Váš region má spoustu kvalitních hráčů. Ty si v případě zájmu takzvaně "posbírá" buď nejbližší extraligový Vsetín, nebo prvoligový Prostějov. Ale ostatní kvalitní hráči si na Ostravsku kopou své amatérské soutěže a dozvídáme se o nich jen díky regionálním turnajům. Které také dokáží zorganizovat na vysoké úrovni. A proto je to potom ve finále škoda.

Za začátky nohejbalu v Ostravě můžeme poděkovat Pavlu Wimrovi. Ten založil Krajský nohejbalový svaz v Ostravě, postavil hřiště v Zábřehu, kde jsme hrávali. Časem jsme postoupili do ligy čímž jsme udělali velkou reklamu pro Ostravu. Byla to ale otázka peněz -  tehdy bylo 10 mužstev v lize a 7 bylo z Prahy. Pro nás to bylo finančně náročné. Po čtyřech letech v 1.lize jsme v soutěži skončili pro nedostatek financí. Potom už ligu v Ostravě nikdo nehrál a dodnes nehraje. K Českému nohejbalovému svazu se nebudu vyjadřovat.


Kdo je vám z nohejbalového prostředí blízký a na koho rád vzpomínáte? A proč?

Z nohejbalového prostředí je mi blízký Honza Surovčák, se kterým jsem hrával. Hodně jsme toho spolu prožili. Ale nejraději vzpomínám na Laca Bertka z Košic. Je to super kluk a hráč, rád jsem s ním hrával.


Honzo, děkujeme za váš čas a příjemný rozhovor a na závěr přichází úloha každé nohejbalové osobnosti. Předat štafetu osobnosti další a položit jí otázku. Tak po kom budeme pátrat v dalších dnech a na co se ho zeptáme?

Štafetu předávám Lacimu Bertkovi do Košic  a moje otázky jsou:
"Po rozdělení republiky jsem skončil i s hraním v Košicích. Laci myslíš že bychom "udělali" nějaké výsledky, kdybychom byli ČSSR?:-)

Jak pokračuje syn a kde teď hraje?"


Díky Honzo
Rozhovory s ostatními osobnostmi naleznete v sekci Aktuality - Humans of Nohejbal