Korejská mise - jsme stříbrní!

Když se v roce 2012 na nohejbalovém MS v Nymburce objevila jihokorejská výprava v dlouhých péřových bundách, působila rozhodně doposud nejvíce exoticky. Možná i proto si tak snadno a rychle podmanila tamní publikum. Velkou roli v tom však sehrála také jejich slušnost, pokora a především herní projev.


Obrovskou hbitost, atletickou mrštnost a dynamickou rychlost srážela technika především v mezihře. Zato na útoku byly všechny výše zmíněné dovednosti naplno zúročeny. Akrobatický styl skákaných smečí byl do té doby v české kotlině devízou hráčů, které bylo možné spočítat na prstech jedné ruky. Můžeme tak namátkou vzpomenout na západočeského průkopníka Holuba, valašského matadora Nezvala, či hanáckou raketu Ftačníka. Dnes už však naopak těžko narazíme na nohejbalovou akci, klání či turnaj, kde by tuto techniku alespoň někdo neovládal a hojně nevyužíval. Prapůvod a efektivitu lze možná hledat právě u našich asijských „kolegů“, kteří technickým provedením u nás doposud málo využívaný styl výrazně posunuli.

Celý článek o nadcházejícím MS v JOKGU naleznete na Nohec.tv


Korejská mise - den první

Po šestnácti hodinách v letadle jsem po přistání v Incheonu navštívili lokální restauraci a dali jsme si tradiční korejskou polévku. Poté jsme se přemístili na hotel, kde jsme se rychle převlékli a mazali jsme na hřiště našeho sponzora firmy Joykick. Tam nás čekal trénink futnetu s korejskou U21, která 3.11.2023 – 5.11.2023 navštíví juniorské MS v Modřicích. Zápas obsahoval hru jednotlivců (Ondřej Vít), dvojic (David Višvader a Jakub Chadim) a hru trojic (Zdeněk Kalous, Ondřej Vít a Lukáš Rosenberk). Zápas jednotlivců a dvojic jsme ovládli pohodově. Hra trojic se rozhodla až za stavu 14:12 pro český výběr. Po malé přestávce korejský juniorský výběr vyzval české borce na zápas jokgu. Do zápasu se zapojili všichni hráči - Zdeněk Kalous, Jakub Chadim, Lukáš Rosenberk, David Višvader a Ondřej Vít. Nakonec se nám povedlo 2:1 vyhrát. Oproti roku 2021, kdy tady byl český výběr jokgu  naposled, jsme viděli lepší rozestavení hráčů, lepší příjem k síti a tím byl následně i lepší i útok. Zítra nás česká setkání s majitelem firmy joykick, který nás provede po své firmě a odpoledne přátelské utkání v Incheonu.


Korejská mise - den druhý

Po včerejším náročném dni jsme si dopoledne dopřáli odpočinek. Odpoledne jsem se přemístili do Incheonu, rodného města krále, který vymyslel korejský jazyk. Korejský národ vnímá tuto událost jako přelom v jejich historii. Ve večerních hodinách jsme se zúčastnili přátelského utkání s místním týmem. Ten se letos první rok zúčastnil dlouhodobé soutěže mužů a umístil se na předních příčkách. První a druhý set jsme sice prohráli 15:12 ale velký progres oproti roku 2021 je patrný. Zároveň se dnes k naší výpravě připojil prezident českého nohejbalového svazu Kamil Kleník a generální sekretářka Soňa Fáberová. 

Zítra nás čeká výlet do hlavního města.


Korejská mise - den třetí

Dnes Jižní Koreu zasáhly silné deště. Prakticky celý den od rána až do noci pršelo. Využili jsme tento volný čas k návštěvě tradičního korejského marketu (tržnice), na kterém se dalo koupit prakticky cokoliv. Následně jsme se přemístili do objektu Modrého domu. Modrý dům byl oficiálním sídlem korejských prezidentů mezi lety 1948–2022. V roce 2022 na nařízení nově zvoleného prezidenta Jun Sok-jola bylo sídlo přesunuto a z Modrého domu se stalo muzeum. Po večeři jsme se vydali na tiskovou konferenci, která trvala cca 1 hodinu. Korejští hráči prostřednictvím živého přenosu na youtube kladli českým reprezentantům otázky a my jsme odpovídali. Dnes se přemisťujeme do místa konání MS, do města Yang-gu.

Tisková konference české reprezentace


Korejská mise - den čtvrtý

V ranních hodinách jsme vyrazili z hlavního města Seoulu do místa konání mistroství světa v Jokgu (Yanggu). Po třech hodinách cesty jsme dorazili přímo do haly, kde jsme dostali akreditační karty a udělali profilové fotky pro korejskou sportovní televizi KBS. Zázemí sportovní haly, vybavení haly, branding v hale, 3 LCD televize, 11 kamer KBS, vlastní tlumočník, který se nám věnuje po celou dobu akce, vlastní autobus a další aspekty vypovídají o tom, že korejská strana nic nepodcenila a jsme součástí opravdu megalomanská akce, která pro korejskou stranu v jejich národním sportu znamená velice moc. Cílem tohoto mistroství světa je dostat jokgu pod asijský olympijský výbor. Po lehkém odpočinku na hotelu jsme se přemístili do druhé sportovní haly, kde jsme se utkali v přátelském utkání s Laosem a Irákem. Dobrým výhledem ve zkrácených zápasech na jeden set byly naše výhry. V 17:00 začali 2 samostatné meetingy. 1) IJF (International Jogku Federation), kde promluvil i Kamil Kleník o UNIFu a předal dary nečlenským státům UNIFU (Laos, Nepál a Thajsko) 2) Technický meeting, který pokračoval seminářem rozhodčích Jokgu. V 19:00 jsme se přemístili na slavnostní večeři, kde nejdříve došlo k představení všech zemí, následně si úvodní slovo vzal prezident Jokgu asociace p. Ki Hong, starosta města Yanggu a slavnostní přípitek uvedl prezident UNIFu p. Kamil Kleník. Zítra začíná samotné MS v Jokgu. Budeme vás informovat o našich výsledcích.


Korejská mise - den pátý

Dopolední program MS v Jokgu byl pro českou výpravu bez plánu, proto jsme si mohli dovolit přispat a jít na pozdní snídani. Poté jsme se přemístili do sportovní haly, kde jsme zhlédli zápas Slovensko s Rumunskem. Následně jsme využili volný prostor v hale pro rozkopání abychom ve 13:00 mohli zahájit svůj jediný zápas ve skupině proti Iráku. Nástup týmů, pozdrav do kamer, zahajovací hymna, úvodní formace hráčů na LCD televizích, vše vypadalo opravdu profesionálně a budilo skvělý dojem. V prvním setu nastoupil v první linii Zdeněk Kalous (smečař) a Ondřej Vít (nahrávka) a obránci (Lukáš Rosenberk a David Višváder). V první míčích na nás byla znát lehká nervozita, nicméně pak jsme se blýskli pěknými útoky a neskutečně strojovým polem v obraně.  Ve druhém setu místo Zdeňka Kalouse nastoupil Jakub Chadim, který se také náramně prosazoval na útoku. Díky pohodovému náskoku jsme si ještě mohli vyzkoušet změnu v herním poli, kdy na nahrávce Ondru Víta nahradil Lukáš Rosenberk. Oba sety jsme vyhráli 15:8 a 15:4.  Dalším týmem (Pákistán), který měl být v naší skupině bohužel nedostal víza, takže jsme měli pouze dvou člennou skupinu a postoupili jsme z prvního místa. Zítra nás čeká opět jediný zápas proti Maďarsku, které podlehlo s Laosem a vyhrálo s Bulharskem, takže postoupili z druhého místa. Večerní část jsme věnovali odpočinku a ve večerních hodinách jsme zašli s korejskou výpravou na bowling.


Korejská mise - den šestý

Dnes jsme na pořadu dne měli jednu klíčovou událost, a to byl čtvrtfinálový zápas České republiky s Maďarskem. Bez závažných komplikací jsme vyhráli v poměru 2:0 (15:3 a 15:7). Dalším postupujícím do semifinálových bojů jsou týmy Irák (ten ve třetím setu zdolal Nepál), Jižní Korea, která si lehce poradila s Rumunskem a semifinálové kolečko uzavře tým sousedů ze Slovenska, kteří si poradili s Thajskem. Semifinálové dvojice jsou: 1) Česká republika vs Slovensko  2) Jižní Korea vs Irák.


Korejská mise - den sedmý - jsme stříbrní!

Dnes nás čekali 2 důležité zápasy. S jedním jsme se popasovali excelentně, u druhého zápasu rozhodla zkušenost, sehranost, národní tradice a excelentní práce na útoku i v poli. V 9:00 KST nás čekal zápas se Slovenskem, na začátku zápasu nás každý tipoval na vítěze, nicméně tyto předtuchy bývají často ošemetné. Tým ale k zápasu přistoupil zodpovědně. Den předem jsme šli spát ve 21:30 a Slovensko nás nepředčilo v žádné herní činnosti. Výhrou 2:0 (15:11, 15:8) jsme postoupili do finále. V 14:45 KST jsme v posledním zápase turnaje nastoupili na domácí reprezentanty. Dělali jsme co bylo v našich silách. Možná nám uteklo pár příjmů, které jsme měli dále, než jsme měli mít. Nicméně, současná česká reprezentace sem přijela s týmem, který za desetileté fungování mezi J. Koreou a Českou Republikou odehrál nejlepší a nejvyrovnanější utkání. Sety 15:9 a 15:11 vypovídají za vše. Na závěr M. Spilka poděkoval za celou akci, za přístup, odhodlání, ctění korejských pravidel. Všichni jsme si akci užili a věřím, že jsme p. Ki Hongovi pomohli zpropagovat korejský národní sport, stejně, jako on vždy pomáhá futnetu. Z celého srdce děkujeme za tento zážitek. 

Konečné výsledky: 

1) Korejská reprezentace 

2) Česká reprezentace 

3) Slovenská reprezentace 

4) Irácká reprezentace

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Jakub Chadim

GRATULUJEME!