Vážení přátelé nohejbalu,
dnešní vydání (5. díl) je trochu vážnější, protože se dotkneme citlivých témat, ale zároveň přináším i některé dobré zprávy.
Začnu (a následně také skončím) tím pozitivním, nohejbal získal nově dvě hvězdné posily pro Sportovně-technickou komisi (STK) a reprezentaci žen. V rámci STK vítáme personální změnu, která do týmu přinese moudrost a zkušenosti. Novým členem této důležité komise je opravdová nohejbalová legenda, bývalý excelentní blokař a smečař Richard Novotný. Pro ty, kteří potřebují připomenout jeho kalibr: Novotný je bývalý dlouholetý reprezentant, držitel pěti titulů mistra ČR, dvojnásobný mistr světa a rovněž dvojnásobný mistr Evropy. Těšíme se na svěží vítr a know-how, které s sebou přinese. Více o jeho bohaté kariéře naleznete zde.
A dobrou zprávu máme i pro ženský reprezentační tým. Asistentkou trenérky Veroniky Malátové se stala Lenka Veselá, bývalá reprezentantka a kapitánka reprezentačního týmu. Jedná se o další významnou nohejbalovou osobnost, která se tak stala posilou na poli trenérském.
A nyní tedy k těm méně příjemným, ale nutným záležitostem. První z nich byl podnět k prošetření hrubého nesportovního chování člena VV, ale také trenéra a hráče Martina Spilky během extraligového utkání TJ Spartak Čelákovice a SK Liapor Karlovy Vary. Zpětně shlédnutý videozáznam celé situace jasně prokázal, že kontroverze vyvrcholila fyzickým kontaktem (úderem hlavou do hlavy hráče Matěje Medka). VV okamžitě konal a zahájil disciplinární řízení. Martin Spilka se v rámci projednání omluvil za své chování, označil jej za nesprávné a plně si uvědomil, že jeho reakce na (údajné) urážky neměla proběhnout. Nabídl dokonce i rezignaci na pozici člena VV. Disciplinární orgán tento přístup a upřímnou lítost zohlednil ve výši trestu a vzal v potaz jako polehčující okolnost. Současně však musí být naplněna nulová tolerance pro takovéto nežádoucí události, VV proto na základě videozáznamu jednoznačně identifikoval jednání jako tělesné napadení a rozhodl se pro postih. Sankce musí splňovat represivní i preventivní účinky – je třeba trestat, ale hlavně vychovávat nohejbalovou veřejnost k fair play. Při projednávání případu byly identifikovány některé nedostatky stávajícího disciplinárního řádu, proto se jeví jako nutná jeho modernizace.
Dále bohužel nastala ještě jedna další nestandardní záležitost, a sice případ extraligového utkání mezi TJ Radomyšl a NK Vsetín dne 18. dubna 2026, to nám totiž ukázalo, že nohejbal je někdy i o dramatu na cestách. Utkání muselo být zahájeno později, protože hráči Vsetína měli autonehodu (naštěstí nic vážného, ale museli čekat na Policii ČR). Co se stalo? Hostující tým mi okamžitě zavolal, volal též STK a vedoucímu domácí Radomyšle, který s posunem sportovně souhlasil. Utkání bylo odstartováno sice později, ale bylo řádně odehráno. Byť se objevila i kritika tohoto postupu, jsem jednoznačně toho názoru, že předpisy nestojí toliko na suchém formalismu, ale jejich podstata spočívá v zachování regulérnosti soutěže. Dopravní nehoda s potvrzením od policie spadá podle mého názoru do kategorie „obecné překážky ke hře“ (čl. 5.5.4 Pravidel) – je to mimořádná, objektivní a nezaviněná událost. V této situaci by bylo absurdní mechanicky aplikovat ustanovení soutěžního řádu o skrečování při nenastoupení. Správným a férovým krokem je využít limit pro posun utkání a nechat rozhodnout hřiště. Berme však takovouto událost i jako jisté poučení pro budoucnost, STK již připravila stanovisko a návrh změn předpisů, abychom měli pro takovéto krizové situace ještě jasnější oporu.
A na závěr tedy ještě jedna pozitivní zpráva. Budoucnost nohejbalu je v dobrých (a mladých) nohách. O víkendu 16. května 2026 se v Karlových Varech sešlo 29 mladších žáků na 18. MČR v jednotlivcích. Byla to taková bitva o síť, že by se z toho i dospělým zamotaly hlavy. Největším králem kurtu se stal Jan Kocek z TJ Baník Stříbro "A", který si zaslouženě vydupal zlato. Stříbro a bronz berou následovníci slavných nohejbalových jmen, druhý skončil Valentin Pospíšil (MNK mobilprovás Modřice "A") a třetí potom Jan Sýkora (TJ SLAVOJ Český Brod "A"). Speciální uznání bych rád vyslovil pro Martina Bobka z Řeporyjí, který vybojoval tolik nepopulární bramborovou medaili, hned je tedy jasné, co se zřejmě servíroval trenér Pavel Vrátný u Bobků k večeři!
Děkuji všem klubům a trenérům za výchovu talentů a obrovský klobouk dolů před SK Liapor Karlovy Vary z.s., kteří v posledním desetiletí stihli uspořádat neuvěřitelných 14 žákovských republik. To už je skoro na zápis do Guinessovky!
Děkuji, že jste se ponořili do prezidentových sítí. Uvidíme se u dalšího dílu.
Miroslav Sachl
