1942 - 1961: Turnaje a trampská liga

Nová hra udělala první krůčky. Je třeba ji představit širší veřejnosti, rozšiřovat jej a popularizovat. A veřejnost se po prožité krušné válečné době chce znovu bavit. Ideálním místem jsou letní nohejbalové turnaje.  

1942

Založen turnaj dvojic Pohár Žlutých lázní, který se hrál do roku 1948.

1944

Vychází první pravidla nohejbalu. Autory jsou Borkovec a Kulhánek. Spolu s dalšími hráči začínají propagovat nohejbal při příležitosti trampské volejbalové ligy na osadách. V kinech se promítá týdeník Aktualita, který je prvním nohejbalovým filmovým záznamem.

1945

Ve vyprodané pražské Lucerně se konají Nohejbalové dny. 1947

Založen turnaj osady Maják na Kocábě u Štěchovic. 

1948

Založen turnaj osady Old Wanderers u Třebohostic. V Praze založen turnaj čtveřic (!) na Švancemberském ostrově a trojic na Domovině v Libni. 

1953 

Skončilo ranné dětství. Jednorázové turnaje už sportovcům, holdujícím nové hře nestačí. Nohejbal je sportem kolektivním. Proto vzniká první, stále ještě neoficiální dlouhodobá soutěž družstev a brzy následují další na různých místech v republice. Vznik první dlouhodobé soutěže – Trampské ligy. Byla to soutěž jedné desítky družstev, která hrála ve dvou skupinách se závěrečným finále čtyř nejlepších. Utkání sestávalo ze tří zápasů dvojic a dvou trojic. Zápas se hraje na dva vítězné sety do deseti bodů.

1956

Trampská liga se hraje v jedné skupině. Nohejbal se kromě Prahy a Českých Budějovic hraje i na Příbramsku, Strakonicku, Chomutovsku, Plzeňsku, Liberecku a Náchodsku.

1961

Trampská liga s názvem „Turnaj mužstev nohejbalu“ končí. Účastní se jí dvě desítky družstev ve dvou skupinách (tzv. 1. a 2.liga). Hraje se dvoukolově, každý s každým. Kolektivy některých osad přechází pod tělovýchovné jednoty a zakládají oddíly nohejbalu.30.10.1961 je ustavena komise nohejbalu MV ČSTV Praha. Podnětem byl článek „Nohejbal ano nebo ne“ ve Večerní Praze, kde autor vyzdvihuje fyziologické hodnoty nohejbalu, zejména hry jednotlivců a dvojic, staví se však proti jeho uznání jako sportu. Tím vyvolal reakci v celém nohejbalovém hnutí a aktivoval snahy po oficiálním uznání nohejbalu jako sportu. Po několika jednáních se to podařilo. Založen Pražský přebor trojic, hraný v PKOJF.